DZIAŁANIE I WPŁYW MASAŻU

Masaż, jako bodziec mechaniczny, wywołuje w organiźmie człowieka liczne zmiany i reakcje o charakterze ogólnym i miejscowym. Wpływ masażu na organizm jest duży. Wszelkie reakcje na masaż są w większości znane.

Jeżeli chodzi o układ krążenia masaż powoduje m.in.: zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy, przyspieszenie pracy serca i zwiekszenie siły skurczu mięśnia, otwarcie dodatkowych naczyń włosowatych, zwiększenie napięcia ścian naczyń krwionośnych, szybsze wchłanianie się obrzęków i wysięków, silniejsze przekrwienie okolicy masowanej, lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek działanie przeciwzakrzepowe.

Biorąc pod uwagę układ nerwowy masaż działa następująco: pomaga, aby cały ustrój zmierzał do normalizacji swoich czynności, poprawia czucie powierzchniowe i głębokie, usprawnia przewodzenie bodźców nerwowych, delikatny masaż działa relaksacyjnie i uspakajająco, mocny masaż działa pobudzająco.

Jeżeli chodzi o układ mięśniowy to powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie mięśni, przygotowuje do wysiłku, przeciwdziała kontuzjom, przyspiesza przemianę materii (szybsze odprowadzenie produktów ubocznych przemiany materii) zwiększa elastyczność mięśni, przyspiesza regenerację powysiłkową, podwyższa lub obniża napięcie mięśniowe.

Wpływ masażu na stawy : uelastycznia masowane stawy, utrzymuje prawidłową ruchomość stawów, w przypadku przykurczy zwiększa ruchomość, przygotowuje do wysiłku fizycznego, przeciwdziała przeciążeniom i kontuzjom, powoduje szybszą regenerację po wysiłku, zwiększa ilość mazi wewnątrzstawowej, powoduje szybsze wchłanianie wysięków i obrzęków, powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie stawów.

Działanie masażu na skórę jest nastepujące: działa kosmetycznie na masowane części ciała, ujędrnia i uelastycznia skórę, powoduje mechaniczne usuwanie zrogowaciałego naskórka, podwyższa temperaturę skóry, rozszerza naczynia krwionośne, uelastycznia je i rozluźnia.

Na uwagę zasługuje jeszcze to, aby powiedzieć, że masaż ma także wpływ mentalny: pozwala na lepsze skupienie w pracy zawodowej, szczególnie u osób pracujących umysłowo i przebywających dłużej w pozycji siedzącej, pomaga w stanach zmęczenia, ułatwia swobodniejsze procesy myślowe, pozwala na dokładniejsze i prawidłowe podejmowanie decyzji oraz emocjonalny:
daje poczucie w sobie harmonii umysłu i ciała, ułatwia okazywanie stanów emocjonalnych, pozwala na lepszy kontakt emocjonalny pomiędzy bliskimi i nieznajomymi osobami.

Cambio